Saç Ekimi

Saç kökünün artık aktif olmadığı, saçsızlığın oluştuğu alanlara sağlıklı saç köklerinin mikro cerrahi yöntemlerle nakledilmesi işlemine saç ekimi adı verilmektedir. Saç ekimi, saç dökülmesi ya da saç kaybı yaşayan kişilerde seyrelme ve kellik sorununa doğal ve kalıcı bir çözüm yoludur. Saç ekiminde dökülen bölgeye, hastanın kendi sağlıklı saçları ekilmektedir.

Planlama ve uygulama tamamen kişiye özel yapılır. Saç ekimi operasyonuyla hastanın ense bölgesindeki dökülmeye dirençli saç kökleri toplanır ve seyrelme olan ya da tamamen dökülmüş kısımlarda açılan kanallara ekilir. Amaç; baş bölgesinde ekim yapıldığı belli olmayacak doğallıkta, kalıcı bir görünüm kazandırmaktır. Saç ekim işlemi aslında küçük bir cerrahi operasyondur.

Bu nedenle en güvenli yol, alanında uzman ve bu konuda deneyimli doktorlar ve ekip tarafından hastane ortamında yapılmasıdır. Saç ekimi operasyonu ile kişiye, kendi saçları, hiç dökülmemiş gibi kalıcı olarak geri kazandırılmaktadır. Saç ekiminde amacımız; kişiye modern tıbbi uygulamalarla, konforlu bir şekilde doğal saçlı görünümünü tekrar sağlamaktır.

SAÇ EKİMİ KİMLERE YAPILIR?

Zayıflayan saçların kendilerini yenilemek amacı ile dökülmesinin ardından, saçların doğru ve olması gerektiği gibi yenilenmediği durumlarda, saç dökülmesi, olması gerektiğinden daha fazla ve daha yoğun halde gerçekleşir. Donör alanında yeteri kadar folikülü olan her yaştaki sağlıklı tüm bireyler, saç ekimine uygundur. 19 -20'li yaşlardan itibaren çeşitli nedenlerle saç dökülme sorunu yaşamış ve aktif saç dökülmesi gerilemiş hastalar ise saç ekimine daha uygundur. Saç dökülmesinin yanında kronik hastalıklar durumu da işleme uygunluğu etkileyebilmektedir.

SAÇ EKİMİNDE HANGİ YÖNTEMLER KULLANILIR?

saç dökülmelerinde kalıcı çözüm olarak saç ekimini seçtiğimizde karşımıza birçok saç ekimi yöntemi çıkar. Tüm bu işlemler için saç ekimi yöntemleri hakkında bilgi sahibi olmak gerekir. Saç ekiminin hangi yöntemlerle ve nasıl yapıldığını kavramanız gerekir. Saç ekimi yöntemleri;

• FUT YÖNTEMİ
• FUE YÖNTEMİ
• SAFİR FUE YÖNTEMİ
• DHI YÖNTEMİ

Olarak sıralanabilir. Bu yöntemlerin hepsi tek başına kullanılabildiği gibi operasyon esnasında ihtiyaç durumunuza göre birlikte de kullanılabilir. Size uygun olan yönteme doktorunuzla birlikte ihtiyacınız doğrultusunda karar verilir.

FUE YÖNTEMİ

(Follicular Unit Extraction): Bu yöntem saç ekiminde en çok kullanılan ve FUT tekniğine göre daha gelişmiş bir yöntemdir. Saç köklerinin donör bölgeden tek tek alınması ve tek tek ekilmesi ile gerçekleştirilir.

SAFİR FUE YÖNTEMİ

Safir FUE yönteminde prosedür, FUE yöntemiyle neredeyse aynıdır. Bu yöntemde FUE yönteminin aksine, kanal açma işleminde çelik bıçaklar değil insan vücuduna en uyumlu elementlerden biri olan safir kullanılır.

DHI YÖNTEMİ

DHI yönteminin diğer yöntemlerden farkı alım aşamasının değil, ekim aşamasının değişmesidir. DHI saç ekimi yönteminde choi-pen veya implanter pen adı verilen medikal kalemler kullanılır.

FUT YÖNTEMİ

Bu yöntemde donör bölge olarak adlandırdığımız ense bölgesinden bir bant halinde saç şeridi çıkarılır. Bu şerit mikroskop altında saç köklerine ayrıştırılır ve ardından ekim gerçekleştirilir.