SAFİR FUE SAÇ EKİMİ

Safir FUE (Foliküler Ünite Ekstraksiyonu) yöntemi saç ekimi yaptırmak isteyen ve en başarılı sonuçları almak isteyen kişilerin en çok tercih ettiği saç ekimi yöntemi olmuştur. Safir FUE yönteminde de her operasyonlarımızda olduğu gibi ağrısız anestezi cihazı kullandığımız için operasyon öncesi ve sonrasında ağrı ve acı hissedilmemektedir.

Safir FUE saç ekimi yönteminde ilk aşamada kişinin saç ekimine uygun olup olmadığı uzmanlarımız tarafından kontrol edilir. Kontrol sonrasında herhangi bir sorun teşkil edecek durum yoksa saç ekimi işlemi planlanır. SAFİR FUE yönteminin diğer FUE yönteminden farkı, kanal açma işleminde insa vücuduna en uyumlu elementlerden biri olan safirin kullanılmasıdır. Safir uçlar ile açılan kanallar, çelik uçlar ile açılan kanallara göre daha çabuk iyileşir ve daha doğal bir görünüm sağlar. Donör bölge olarak saç köklerinin daha güçlü ve yoğun olduğu ense bölgesi tercih edilir. Safir FUE saç ekimi yönteminde donör alanının izin verdiği ölçüde maksimum sayıda greft alınması hedeflenmektedir.

SAFİR FUE SAÇ EKİMİ NASIL YAPILIR?

Safir FUE saç ekimi yönteminde hastanın donör bölgesinden yani başın arka bölgesinden, saç köklerinin greftler halinde toplanma işlemi gerçekleştirilir. Genellikle lokal anestezi altında yapılır. Mikromotor vasıtasıyla punch adı verilen biyopsi iğneleri ile greftler alınır. Greftler alındıktan sonra koruyucu solüsyonda bekletilirken kanal açma işlemine geçilir. Greftler koruyucu solüsyonda bekletildiği için canlılıklarını kaybetmezler. Kanal açımında vücuda en uyumlu ve en dayanıklı olan safir uçlar yer alır. Safir uçla açılan her kanal birbiriyle eşit olur. Bu da en doğal görünüme yol açar. Ardından safir uçlarla açılan bu kanallara saç köklerinin ekilme işlemi gerçekleştirilir. Ekim bittikten sonra donör bölgeye pansuman yapılır ve bandajlanır. Safir FUE yöntemi ile yapılan saç ekimi işlemi bir günlük bir operasyondur. Bu yöntemle yapılan saç ekimi işlemlerinin %90’ı tek seansta gerçekleşir ve ortalama 6-8 saat sürer. Operasyon lokal anestezi ile yapıldığı için, hastanın hastanede kalmasını gerektirmez. Hastalar uygulama sonrası gerekli kontrolleri yapılarak aynı gün taburcu edilir.

SAFİR FUE SAÇ EKİMİNİN AVANTAJLARI NELERDİR?

• Safir uçlar ile açılan kanallarda doku hasarı minimalize olduğundan iyileşme süresi çelik uçlar ile açılan kanalların iyileşme hızına göre çok daha kısadır. Bu sayede kişi daha kısa sürede, çok daha doğal bir görünüme kavuşur.
• Safir saç ekiminin bir diğer önemli avantajı ise nekroz (doku ölümü) riskini en aza indirmesidir. Dolaşım bozukluğu sebebi ile beslenemeyen saç dokusunda önce iskemi sonrasında nekroz gerçekleşir. Saç ekim operasyonu yaptıran kişilerde görülebilecek olan nekroz riski, safir saç ekiminde yok denecek kadar azdır.
• Bu yöntem ile donör alanı izin verdiği ölçüde maksimum greft (saç kökü) alınır.
• Hastaya maksimum sıklıkta saç ekilir.
• Hastaya uygulanan lokal anestezi ile kişi ağrı hissetmez.
• Safir FUE saç ekimi işlemi tamamen ya da büyük oranda saçını kaybetmiş, saç varlığı uygun seyrekliğe ulaşmış kişilere uygulanır.
• Hastada herhangi bir yara izi olmaz.