Sıkça Sorulan Sorular

İyi bir saç ekimi nasıl olmalıdır?

Özellikle saç köklerinin yerleştirileceği kanalların yönleri kişinin daha önceki saçlarının çıkış yönü doğrultusunda ve çıkış açısında açılmış ise ekilen saç doğal görünür. Ayrıca ön saç çizgisi girintili çıkıntılı bir şekilde planlanır ve ön 1-2 sıra boyunca tekli kökler kullanıldığında sonuç doğala son derece yakın olacaktır. Ayrıca kökler mümkün olan en ince mikromotor uçları ile toplanmalıdır.

Saç ekiminden önce nelere dikkat etmeliyim?

FUE tekniği ile saç ekimi yapılacak olan kişiler saçlarının 0,3 mm kadar kısaltılacağını bilerek ona göre iş ya da sosyal ortamlarından izin almalıdırlar. Saç ekiminden 3 gün önce alkol, 7 – 10 gün önce kanı sulandıran aspirin vb. ilaçlar alınmamalıdır. Saç ekimi işlemine önden düğmeli giysiler giyerek gelmeniz tavsiye edilir. Gömlek, yelek, ceket tarzı kıyafetler giymeniz önerilir. Ya da başınızdan kolay geçecek geniş yakalı kıyafetler önerilir. İşlem tek seansta aynı gün içinde tamamlanmaktadır.

Saç ekiminden sonra ilaç kullanacak mıyım?

Saç ekimi sonrası enfeksiyon olmaması için tedbir amaçlı antibiyotik tablet (5 gün) , şişlik azaltıcı tablet (3 gün ) kullanmanızı öneriyoruz. Ağrı kesici tableti ise işlem sonrası sadece 1 veya 2 kez almanız yeterlidir.

Saç ekiminden sonra nelere dikkat etmeliyim?

Doktorunuz size operasyon sonrasında ayrıntılı bir şekilde nelere dikkat etmeniz gerektiğini anlatacak ve size vermiş olduğu dosyanızda da yazılı olarak yer alacaktır.

Saç ekiminden sonra nasıl beslenmeliyim?

Normal beslenmenize devam etmenizi tavsiye ediyoruz. Az tuzlu beslenmeniz fazla şişlik oluşmaması açısından yardımcı olabilir.

Saç ekiminden sonra kafamı ne kadar zaman, nasıl korumalıyım?

İlk 10 gün çok önemlidir. Ekim yapılan bölgeyi çarpma ve darbelere karşı korumalısınız. Çünkü yeni ekilen saç kökleri çok hassastır.

Saç ekiminden sonra ne zaman spor yapabilirim?

İki hafta sonra ağır olmayan sporları yapabilirsiniz (yürüyüş, hafif koşu gibi). Altı haftadan sonra ağırlık kaldırabilir, futbol oynayabilirsiniz (topa kafa atmamak şartı ile).

Saç ekiminden sonra ne zaman saç tıraşı olabilirim?

Donör alan ile ekilen bölge arasındaki saç uzunluğu farkını düzeltmek amacıyla işlemden 3 hafta sonra donör bölgeniz tıraş edilebilir, ekimden bir ay sonra da ekim yapılan bölgedeki saçlarınız makas ile tıraş edilebilir. Altı ay boyunca kazıtma işlemi önerilmemektedir.

Ekim yapılan saçlarım ne zaman çıkmaya başlar?

Ekim yapıldıktan 1,5 ay sonra çıkmaya başlar fakat ekilen saçların tamamı aynı anda çıkmaz. Üç dört ay sonra belirgin bir şekilde yeni saçlarınız görünmeye başlar. Tamamının çıkması 9 – 12 ayı bulmaktadır.

Saç ekiminden sonra en erken ne zaman tekrar saç ekimi yaptırabilirim?

En erken 6 – 7 ay sonra ikinci bir ekim yapılabilir. Biz yine de hastalarımızın 1 yıl beklemelerini öneriyoruz. Çünkü en son halini en erken bir yılda almaktadır ve özellikle tepe bölgesindeki saçların randımanlı bir şekilde çıkması bir yılı bulmaktadır. Bunun yanında donör alanda bir yılda kendini tam anlamıyla toparlamaktadır.

Saç ekiminde beklenti nasıl olmalıdır?

Saç ekiminde beklenti gerçekçi olmalıdır. Hastamızın beklentisi ile elde edilecek görünüm arasında bir paralellik sağlanması şarttır. Bu nedenle saç ekimi yaptıracak olan kişiye daha önce ekim yapılan hastaların fotoğrafları ve ekilen greft sayıları açıkça belirtilmeli ve kişiye bağlı faktörler (saç rengi, saç teli kalınlığı, açıklığın miktarı vb.) detaylı olarak konuşulmalıdır.

Ekim yapacak doktor ile ekim yaptıracak kişi arasında işlemin ve sonucun nasıl olacağı ile ilgili ortak bir karara varmaları gerekmektedir.

Saç ekiminden sonra ne zaman işime dönebilirim?

Biz uygun olan süreye 1 hafta diyoruz fakat bu karar tamamen size kalmıştır. Ekim yapılan alanı bir şapka yardımı ile gizleyerek, ekimin ertesi günü dahi işinize devam edebilirsiniz.

Saç ekiminden sonra, ekilenler değil de benim mevcut saçlarım dökülür ise neler yapmalıyım?

Genetik olarak sizin saçlarınız dökülecek ise açıkçası yapacak pek fazla bir şey yoktur. Sadece dökülmeyi geciktirici bir takım FDA onaylı ürünler ile saç dökülmenizi azaltabilirsiniz. Saç ekimi işleminden sonra kullanımını önerdiğimiz Minoxil vb. losyonlar bulunmaktadır. Ayrıca destek tedavi olarak saç mezoterapisi ve PRP uygulaması yapılabilir. Fakat bu tedavilerle saç dökülmesinin durdurulması kesin olarak mümkün değildir.